09125456950

کاربرد عایق الاستومری

10 / 10
از 1 کاربر

کاربرد عایق الاستومری و مکان های استفاده از آن 

 

کاربردهای عایق الاستومری در صنایع مختلف را  بدانیم:

امروزه اهمیت به محیط‌زیست و حفظ کره زمین دغدغه بسیاری از کشورها است. به‌طوری‌که هر روز به دنبال راهی برای تخریب کمتر محیط‌زیست و حفظ آن هستند.

 از طرفی پیشرفت فناوری و تکنولوژی‌های مختلف، همواره به سمتی می‌رود تا بتواند از تمام منابع طبیعی به‌صورت بهینه بهره‌برداری کند و حتی‌الامکان از هدررفت انرژی به میزان زیادی جلوگیری کند.

یکی از لوازمی که در چند سال اخیر، استفاده از آن در صنعت ساختمان بسیار زیاد شده است عایق الاستومری است.

 این عایق‌ها از اتلاف انرژی به‌صورت چشمگیری جلوگیری می‌کنند ازاین‌رو کاربردهای عایق الاستومری روزبه‌روز بیشتر می‌شود و به‌صورت یک الزام در صنعت ساختمان تبدیل شده است.

برای اطلاع دقیق از کاربردهای عایق الاستومری، در ابتدا باید بدانیم که عایق الاستومری چیست و چه عملکردی دارد، پس با ما تا انتهای این نوشتار همراه باشید.

کاربرد_عایق_الاستومری 

عایق الاستومری چیست؟

عایق الاستومری، ماده‌ای است که در برابر رطوبت و حرارت، پایدار است. همچنین دارای مقاومت بالایی در برابر  آب است که نیاز به یک مانع برای جلوگیری از انتقال رطوبت را از بین می‌برد.

عایق الاستومری یک لاستیک مصنوعی است که به شکل لوله‌ای یا رولی ساخته می‌شود. قسمت بیرونی آن از یک سطح صاف تشکیل شده است که به‌عنوان یک مانع عمل می‌کند.

به علت خاصیت مسدود کنندگی در برابر رطوبت، کاربردهای عایق الاستومری در بیشتر قسمت‌های ساختمان بسیار زیاد است.

کاربرد_عایق_الاستومری 

 

انواع مختلف عایق الاستومری چیست؟

عایق‌های الاستومری به دو شکل لوله‌ای و رولی ساخته می‌شوند و هرکدام بر اساس شکلشان کاربردهای گوناگونی دارند.

  1. عایق الاستومری لوله‌ای:

کاربردهای عایق الاستومری لوله‌ای  بیشتر در لوله‌ها و اتصالات ساختمان است تا از یخ‌زدن این لوله‌ها در فصول سرد جلوگیری کند. علاوه بر این عایق‌ها از کاهش دما و گرما نیز ممانعت می‌کند و همچنین لوله‌ها را از زنگ‌زدگی نیز حفظ می‌کند.

عایق الاستومری لوله‌ای به انواع ساده، روکش آلومینیوم پروتکت بلک و سیلوری تقسیم‌بندی می‌شود.

  1. عایق الاستومری رولی:

شکل این نوع عایق شبیه یک سلول بسته است و مهم‌ترین ویژگی آن نصب آسان در قسمت‌های مختلف ساختمان است. این نوع عایق‌ها دارای ضخامت‌های مختلفی هستند که مقاومت بالایی دارند و به‌راحتی پاره نمی‌شوند.

از انواع عایق الاستومری رولی می‌توان به رولی ساده، پشت چسب‌دار، روکش آلومینیوم، پشت چسب‌دار با روکش آلومینیوم و پروتکت بلک اشاره کرد.

  کاربرد_عایق_الاستومری

 

کاربردهای  عایق الاستومری:

اگر بخواهیم به‌صورت خلاصه به کاربردهای عایق الاستومری اشاره کنیم، از این عایق‌ها در صنعت ساختمان، کانال‌های تهویه هوا، مخازن آب، لوله و اتصالات، کانال‌های کولر، سیستم‌های گرمایشی  و ... استفاده می‌کنند.

همچنین به جز مواردی که در صنعت ساختمان‌سازی مورداستفاده می‌شوند، این عایق‌ها باتوجه‌به کارایی بالا در برابر رطوبت و دما، در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی نیز کاربرد فراوانی دارند.

 

موارد کاربرد عایق الاستومری لوله‌ای:

عایق الاستومری لوله‌ای به انواع ساده، روکش آلومینیوم پروتکت بلک و سیلوری تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس همین هرکدام از انواع آن کاربرد مختلفی دارد.

این عایق‌ها در ضخامت‌های 9-13-19-25 میلیمتر و در قطرهای 6 تا 114 میلی‌متر ساخته می‌شوند.  

کاربرد عایق لوله‌ای ساده:

این عایق در برابر کپک، قارچ محافظت بالایی دارد. به همین دلیل در قسمت‌هایی از محیط‌های داخلی مسکونی و تجاری کاربرد فراوانی دارد. همچنین از اتلاف انرژی نیز بسیار جلوگیری می‌کند.

کاربرد_عایق_الاستومری 

 

کاربرد عایق لوله‌ای با روکش آلومینیوم:

از عایق لوله‌ای با روکش آلومینیوم در لوله‌کشی آب و گاز که در معرض تابش شدید نور خورشید هستند استفاده می‌شود. ضخامت عایق لوله‌ای با روکش آلومینیوم دارای ضخامت 130-170-230 و 400 میکرون است.

 

کاربرد عایق لوله‌ای با روکش پروتکت بلک و سیلور:

عایق لوله‌ای با روکش پروتکت بلک و سیلور در لوله‌کشی و سیستم گرمایش و سرمایش کاربرد فراوانی دارد زیرا از اتلاف انرژی به میزان زیادی جلوگیری می‌کند. کاربردهای عایق الاستومری لوله‌ای بیشتر در محیط‌های داخلی که بیشتر در معرض رطوبت و صدمات مکانیکی هستند، است.

موارد کاربرد عایق الاستومری رولی:

به علت ویژگی این عایق‌ها در نصب آسان و انعطاف‌پذیری بالا، بیشتر در قسمت‌های مختلف ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد و باتوجه‌به مدل‌های مختلف رولی ساده، پشت چسب‌دار، روکش آلومینیوم، پشت چسب‌دار با روکش آلومینیوم و پروتکت به کاربردهای مختلف آن می‌پردازیم.

کاربرد_عایق_الاستومری

 

کاربرد عایق رولی ساده:

از عایق رولی ساده در فضای داخلی و لوله‌هایی با قطر زیاد استفاده می‌کنند.

 

کاربرد عایق رولی پشت چسب‌دار:

به علت نصب ساده و صرفه‌جویی در زمان و هزینه، کاربردهای عایق الاستومری پشت چسب‌دار در صنعت ساختمان بیشترین کاربرد را دارد.

کاربرد_عایق_الاستومری

 

کاربرد عایق رولی با روکش آلومینیوم:

باتوجه‌به مقاومت بالای این نوع عایق، بیشترین کاربرد آن در مقابل ضربات مکانیکی و شرایط بد جوی است و در کانال‌های گالوانیزه (گرد و چهارگوش)، مخازن آب صنایع خودروسازی، نفت، پتروشیمی، لاستیک و کاغذسازی استفاده می‌کنند.

   

کاربرد عایق رولی پشت چسب‌دار با روکش آلومینیوم:

از این عایق‌ها برای محل‌های آفتاب گیر و صدمه پذیر استفاده می‌کنند و به علت دارا بودن چسب در عایق، نصب آن بسیار آسان و سریع است.

 

کاربرد عایق رولی با روکش پروتکت بلک:

از این نوع عایق‌ها در سیستم تهویه استفاده می‌کنند و همچنین برای جلوگیری از صدا نیز، به کار برده می‌شود.

کاربرد_عایق_الاستومری

 

آشنایی با عایق الاستومری صوتی:

یکی از معضلات مهم در شهرهای شلوغ، آلودگی‌های صوتی است. از همین رو استفاده از عایق‌های صوتی از سالیان قبل بسیار کاربرد داشته است. معمولاً این عایق‌ها را از جنس پشم سنگ و پشم‌شیشه ساخته می‌شد. امروزه کاربردهای عایق الاستومری در کاهش آلودگی‌های صوتی نیز قدم گذاشته است که بدون استفاده از سنگ و شیشه ساخته می‌شوند. از این عایق‌ها که از نوع رولی هستند، هم برای کاهش آلودگی صوتی و هم عایق حرارتی استفاده می‌کنند.

کاربرد_عایق_الاستومری

 

کاربرد عایق الاستومری در کانال‌کشی چیست؟

همان‌طور که گفتیم از عایق‌ها برای سیستم تهویه مطبوع استفاده می‌کنند که یکی از این موارد کانال‌های کولر است. البته ازآنجایی‌که نصب این عایق‌ها بر روی فلز کمی سخت است بهتر است از ورق‌های عایق با روکش آلومینیوم استفاده شود.

این عایق‌ها از یک‌لایه داخلی فویل آلومینیومی، فوم فشرده الاستومری و یک‌لایه محافظ از جنس آلومینیوم ساخته شده‌اند.

کاربرد_عایق_الاستومری

 

سفارش عایق الاستومری:

حفظ منابع طبیعی و کاهش اتلاف انرژی دو  مساله مهم در صنایع مختلف است. کاربردهای عایق الاستومری نیز به دلیل بهداشتی بودن و راندمان بالا از هدررفت انرژی جلوگیری می‌کند. همچنین این عایق‌ها به دلیل سهولت و سرعت بالا  در نصب به یکی از ملزومات در صنعت ساختمان‌سازی تبدیل شده است.

باتوجه‌به همین موارد به اهمیت استفاده از این عایق‌ها برای حفظ منابع طبیعی برای آیندگان پی می‌بریم.

 اگر شما نیز به این ماده ضروری در صنعت ساختمان‌سازی نیاز دارید، کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید تا دراسرع‌وقت سفارش‌های شما را حاضر کنند. در انبارهای تهران دما انواع مختلفی از عایق الاستومری موجود می باشد.

 کاربرد_عایق_الاستومری

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :