09125456950

دمپر

10 / 10
از 1 کاربر

 *جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت لیست قیمت با شماره های تماس  09125456950 و 02166173302 تماس بگیرید، همچنین می توانید به واتس آپ شرکت تهران دما آرکا به شماره 09190888245 پیام دهید*  

 

دمپر

در این برگه از شرکت صنعتی تهران دما با انواع دمپر آشنا می شویم. یکی از فاکتورهای مهم در فضاهای بسته، جریان مناسب هوا است. این مسئله زمانی اهمیتش بیشتر می شود که در یک محیط صنعتی و یا آشپزخانه بزرگ برای رستوران باشد. به‌ طورکلی تهویه هوا نقش اساسی در بهبود حال فیزیکی افراد و حتی گیاهان در محیط‌های بسته دارد. به همین دلیل نیاز به دستگاهی تا بتواند این کار را به نحو احسن انجام دهد بسیار لازم و ضروری است. دمپر یا میراگیر وسیله‌ای است که با تهویه هوا و کمک به سیستم سرمایشی و گرمایشی یک دستگاه ضروری برای فضاهای بزرگ سربسته است. در واقع با نصب دمپر در مسیر کانال یا ورودی هوا می‌توان فشار و یا جریان هوا را تنظیم کرد، کاری شبیه به شیر آب.

دمپر بین کانال علاوه بر موارد گفته شده از ورود حشرات، پرندگان، گردوخاک و به‌طورکلی هر جسم خارجی ریز به محیط موردنظر جلوگیری می‌کند. 

در این نوشتار به دمپر و انواع آن می‌پردازیم و همچنین به عملکرد دقیق آن در کانال‌های هوا نگاهی می‌اندازیم.

 دمپر

 

دمپر چیست؟

دمپر وسیله‌‌ای است که در مسیر هوا قرار می‌گیرد و باعث تغییر آن و یا قطع و وصل شدن هوا می‌شود. این وسیله دارای تیغه‌هایی است که به دو روش اتوماتیک و یا دستی باز و بسته می‌شوند.

عملکرد دمپر به‌گونه‌ای است که با کمک تیغه‌هایی که دارد مانع و یا باعث ورود و خروج جریان هوا می‌شود، به‌عبارت‌دیگر زمانی که تیغه‌ها روی یکدیگر قرار می‌گیرند مانع خروج هوا و هنگامی که تیغه‌ها باز می‌شوند باعث ورود هوا می‌شوند. معمولاً تیغه‌های دمپر به دودسته موازی و متقاطع تقسیم می‌شوند. همچنین دمپرها به‌صورت تک یا چند پره ساخته می‌شوند که در مدل چند پره، تیغه‌ها به‌صورت موازی یا متقابل هستند. 

دمپر

 

انواع دمپر و کاربردشان:

دمپرها انواع مختلفی دارند که در صنایع مختلف به کار برده می‌شوند. متریال به‌کاررفته در این  وسیله معمولاً از آلومینیوم، استیل، ورق گالوانیزه و ورق آهنی سیاه (st37) است. با توجه‌ به اینکه عملکرد دمپرها شباهت زیادی به هم دارد؛ اما انواع مختلف آن برای مصارف خاص استفاده می‌شوند. به‌طورکلی همه دمپرها برای تهویه هوا و ایمنی محیط به کار برده می‌شوند.

در ادامه به معرفی انواع دمپرهای هوا می‌پردازیم:

 دمپر

دمپر 

دمپر

 

دمپر بادی

دمپر بادی معمولاً در پشت فن هواکش‌ها در روی نما  تعبیه می‌شوند. زمانی که فن شروع به کار می‌کند، پره‌های این محصول باز می‌شود و هوای داخل را به بیرون منتقل می‌کند. پس از قطع‌شدن کار فن، دمپر بادی به‌ صورت خودکار بسته می‌شود. سپس هوای داخل را به بیرون منتقل می‌کند. پس از قطع کار فن، دمپر بادی به‌ صورت خودکار بسته می‌شود و با بسته‌شدن پره‌های این وسیله از اتلاف هوای مطبوع داخل جلوگیری می‌شود.

 

 

دمپر صنعتی

دمپر صنعتی برای تهویه هوا و گرمایش و سرمایش در یک محیط صنعتی به کار برده می‌شود. استفاده از این نوع سیستم در محیط‌ های تجاری و صنعتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا برای هوادهی در برخی از فصول سال و شرایط خاص که امکان عبور جریان هوا نیست را امکان‌پذیر می‌کند.

 

 خرید دمپر هوا

امروزه خرید دمپر هوا یکی از مواردی است که در زمان ساخت و نصب کانال کولر مورد اهمیت می باشد. این وسیله ابزاری کاربردی برای افزایش و کاهش میزان هوای ورودی و همچنین مسدود نمودن آن در زمان نیاز است. خرید دمپر هوا چهارگوش و گرد هم برای کارخانه های صنعتی مورد نیاز بوده و هم برای ساختمان های مسکونی،اداری،تجاری و تفریحی مورد استفاده قرار می گیرد. این‌ کالا در دو نوع دستی و برقی طراحی می شود که مشتریان با توجه به نیازشان محصول مورد نظرشان را تهیه می کنند.

 

 

بالانس دمپر

بالانس دمپر به دمپر بادی نیز معروف است و در پشت فن هواکش‌ها نصب می‌شود. عملکردشان نیز به این صورت است که زمانی که فن روشن می‌شود، پره‌های آن برای انتقال هوا به بیرون از هم باز می‌شوند. همچنین زمانی که فن خاموش می‌شود، پره‌ها روی‌هم قرار می‌گیرند و بسته می‌شوند. جنس تیغه‌های بالانس دمپر از آلومینیوم است؛ زیرا پره‌های آن باید سبک باشد.

 

 

فایر دمپر

همان‌طور که از نام فایر دمپر پیداست برای جلوگیری از عبور آتش و دود از طریق مسیر کانال هوا به جاهای دیگر استفاده می‌شود. این محصول به‌ نوعی دمپر ضدحریق یا ضد انفجار نیز محسوب می‌شود. در این نوع دمپر یک فیوز،  وظیفه کنترل پره‌ها را بر عهده دارد که معمولاً از آلیاژ خاصی ساخته می‌شود. جنس این آلیاژ به‌گونه‌ای است در زمانی که دمای محیط به بالای 74 درجه می‌رسد، ذوب می‌شوند و با کمک‌فنرهایی که درون آن تعبیه شده باعث فشاری می‌شوند و این فشار باعث بسته‌ شدن تیغه‌های آن می‌شود. از فایر دمپر(دمپر آتش) در کارخانه‌ها، پالایشگاه‌ها و به‌طورکلی هرجایی که احتمال آتش‌سوزی وجود دارد استفاده می‌کنند.

 

 

دمپر موتوری (اتوماتیک) 

دمپر موتوری(اتوماتیک) برای تنظیم جریان هوا با کمک موتورهای الکترونیکی و به شکل مداوم است. این وسیله به صورت برقی بوده و در زمان نیاز می توانیم با فشردن دکمه آن را راه اندازی کنیم.

  

دمپر کانالی

دمپر کانالی برای تنظیم جریان هوا بین دو کانال هوا و یا دریچه هوا مورداستفاده قرار می‌گیرد. دمپرهای کانالی معمولاً از یک یا چند پره تشکیل شده‌اند که به شکل دستی یا اتوماتیک حرکت می‌کنند و جریان هوا را کنترل می‌نمایند.

 

 

دمپر جریان معکوس 

دمپر جریان معکوس جهت‌های مخالف یکدیگر دارند و به‌ صورت یکی در میان هستند. در این نوع محصول، هوا در یک‌ جهت تنظیم می‌شود، به‌ عنوان‌ مثال، برای تنها جهت دهی به ورود و یا خروج هوا در یک ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

 

دمپر پروانه‌ای

دمپر پروانه‌ای در پشت دریچه‌های گرد نصب می‌شود. به علت حالت بال‌های پروانه‌ای این نوع محصول این نام را برایش گذاشته اند. این نوع دمپر میزان هوا را در کانال‌های رفت‌ و برگشت تنظیم می‌کنند. توزیع هوا در دمپر پروانه‌ای متقارن است. 

 

قیمت دمپر

حالا که با ویژگی ها و انواع مختلفی از این کالا آشنا شدیم، قطعا می‌خواهیم قیمت دمپر را نیز بدانیم. محاسبه ی هزینه ی این کالا اگر نوع چهارگوش باشد، بر اساس اینچ محاسبه می‌گردد و اگر از مدل های گرد باشد طبق سایز قیمت گذاری می شود. لازم به ذکر است که قیمت دمپر دستی و برقی با یکدیگر متفاوت بوده و مشتریان می توانند برای اطلاع از هزینه ی محصولات به واتس آپ تهران دما پیغام دهند‌

 

دمپر وسیله ای برای تنظیم هوا

متخصصین در حوزه ی کانالسازی به خوبی می دانند که، دمپر وسیله ای برای تنظیم هوا موجود در کانال های کولر می باشد. این ابزار این امکان را به ما می دهد که در هر زمان که بخواهیم میزان خروج هوا را افزایش و کاهش و یا مسدود کنیم. یکی از مزیت های مهم این دستگاه این است که در دو نوع برقی و دستی طراحی و تولید می‌گردد. به همین خاطر در هنگام خرید دمپر، نیاز مشتریان در بازارهای مصرفی به خوبی تامین می گردد.

 

مراکز فروش دمپر

کارخانه تهران دما جزء مراکز فروش دمپر می باشد که انواع گوناگونی از این محصول را تولید می کند. این مجموعه در شهر تهران است، اما تمامی تولیدات خود را به اقصی نقاط ایران و حتی به کشورهای همسایه ارسال می نماید. شرکت تهران دما یکی از مراکز معتبر فروش انواع دمپر بادی/دمپر هوا/دمپر برقی/دمپر دستی و دمپر صنعتی در ایران می باشد.

 

دمپر تنظیم کننده و مسدودکننده ی هوا

دمپر تنظیم کننده و مسدودکننده ی هوا موجود در کانال های ساختمانی می باشد. این کالا وسیله ای منحصر به فرد جهت کاهش و افزایش میزان ورودی هوا به یک محیط است. از این ابزار می توان در جاهای مختلفی بهره برد. دمپر تنظیم کننده هوا و مسدودکننده ی هوا در دو نوع گرد و چهارگوش تولید و عرضه می شود.

 

بهترین دمپر هوا

نمی توان گفت بهترین دمپر هوا کدام است. چرا که هر کدام از انواع این محصول در مکان خاصی مورد استفاده قرار می گیرند که می توانند برای آن محیط مفید واقع شوند. بهترین دمپر هوا از نظر کاربری آسان و جدید انواع دمپرهای برقی می باشند. این محصولات عملکردشان خیلی حرفه ای بوده و سرعت بسته شدن پرها به کمک موتور برقی بسیار بالا است. دمپر برقی در دو نوع گرد و چهارگوش قابل طراحی و تولید می باشد.

 

معنی دمپر چیست؟

دمپر به معنای تعدیل کننده و آلت تنظیم کننده هوا است. در واقع در سیستم تهویه مطبوع به منظور مسدود کردن و تنظیم فشار هوای وارده به خروجی کانال های هوا از این وسیله بهره می گیریم. دمپرها در انواع گوناگونی همچون صنعنی،بادی،برقی،هوا و... تولید و عرضه می شوند. کارخانه تهران دما انواع دمپر را در سایزهای گوناگونی در اشکال دایره،مربع و مستطیل تولید می کند.

 

جنس دمپر

در این بخش می خواهیم با جنس دمپر آشنا شویم. این محصول از متریال فلز تولید می شود.کارخانه ها در اغلب اوقات انواع دمپرها را با استفاده از جنس ورق گالوانیزه می سازند. اما در برخی‌کاربری ها و با توجه به نیاز مشتریان امکان ساخت دمپر با استفاده از ورق آلومینیوم نیز می باشد.

 

مزایای استفاده از دمپر چیست؟

امروزه در صنعت ساختمان‌سازی از انواع دمپر برای بالابردن کیفیت هوای ورودی و خروجی به محیط‌های داخلی استفاده می‌کنند. همچنین از دمپرها در صنایع مختلف مانند نفت، گاز، پتروشیمی و یا حتی نیروگاه‌ها برای تنظیم و کنترل جریان هوا استفاده می‌کنند. یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از انواع دمپر در صنعت کانال‌سازی است؛ زیرا این محصول در کنترل جریان هوا، تنظیم میزان هوای ورودی و خروجی، بالانس کردن سیستم هوادهی کانال های کولر و مهم‌تر از همه ایمن کردن محیط در زمان آتش‌سوزی نقش به سزایی دارد.

همچنین دمپر برای کنترل میزان دبی هوا در کانال‌ها و دریچه‌ها نیز استفاده می شود. در واقع عملکرد این کالا در این مورد مانند شیر آب در خطوط لوله‌های آبرسانی است. زمانی که نیاز به هوادهی در یک‌ زمان از سال باشد، دمپرها باز می‌شوند و همچنین برای کنترل سرعت و تنظیم پخش هوای مناسب در انشعاب‌های مختلف کانال به کار برده می‌شوند.

برای خرید انواع دمپر می‌توانید با کارشناسان ما در تهران دما تماس بگیرید.

 

خرید دمپر به شکل اینترنتی

در وبسایت رسمی شرکت تهران دما امکان خرید دمپر به شکل اینترنتی وجود دارد. این مهم جهت رضایتمندی بیشتر مشتریان و افزایش فروش و ارسال محصولات این تولیدی به سایر استان ها فراهم شده است. خرید اینترنتی دمپر می تواند موجب افزایش بهره وری در زمان تهیه ی کالاهای تهویه شود. صرفه جویی در زمان، کاهش هزینه های رفت و آمد و... از مزایای بهره گیری از این روش هستند.

 

دمپر ضد حریق چیست؟

دمپر ضد حریق در مکان های خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. از این کالا در جاهایی که می خواهند مانع از ورود دود و آتش از کانال هوا شوند، بهره می برند. دمپر ضد حریق دارای فیوز مخصوصی می باشد که در دمای خاصی شروع به داغ شدن و مسدود نمودن کانال های کولر می کند. قیمت این کالا با توجه به ابعاد آن متغیر است.

 

دمپر بادی یا برقی؟

دمپر بادی یا برقی؟ کدام نوع بهتر است؟ 

در پاسخ به این سوال می توان گفت: هر کدام از این محصولات با توجه با محیط و کاربردشان می توانند بهترین عملکرد را برایمان داشته باشند. دمپر بادی به کمک باد دستگاه ها باز و بسته می شود، نوع برقی نیز با بهره گیری از موتوری که دارد پره ها را مسدود می کند. مشتریان با توجه به نوع کاربری محیطشان و همچنین میزان بودجه ی خود کالا مورد نظرشان را خریداری می نمایند.

 

جنس پره های داخلی دمپر

جنس پره های داخلی دمپر از ورق آلومینیومی می باشد. در حالی که بدنه ی آن از گالوانیزه طراخی می شود. دلیل این موضوع این است که پره های داخلی بخاطر اینکه باید سبک باشند. علت سبکی آن نوع کاربری این محصول است. در زمان روشن شدن دستگاه ها این پره ها چون سبک هستند به راحتی باز و بسته می شوند. جنس داخلی دمپرها از ورق آلومینیومی ساخته می شود.

 

نحوه ی اندازه گیری دمپر

در زمان اندازه گیری دمپر رعایت یکسری نکات بسیار الزامی است. ابتدا به ساکن اینکه یک عکس از محفظه ی خالی درون دیوار را برای کارگاه ها ارسال می کنیم. بعد از آن طول و ارتفاع را مشخص می کنیم. چرا که قرار گیری پره های داخلی دمپرها با توجه به این ابعاد تعیین می شود. نحوه ی ساخت پره ها میبایست رو به پایین انجام گیرد. تا در زمان استفاده از آن عملکرد درستی داشته باشد.

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :