09125456950

کانال گرد کولر آبی چیست؟ هرآنچه باید راجع به آن بدانیم

10 / 10
از 1 کاربر

 *جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت لیست قیمت با شماره های تماس  09125456950 و 02166173302 تماس بگیرید، همچنین می توانید به واتس آپ شرکت تهران دما آرکا به شماره  09190888245 پیام دهید*

کانال گرد کولر آبی چیست؟ هرآنچه باید راجع به آن بدانیم (قیمت)

برای خیلی از افراد هیچ‌چیز به‌اندازه خنکی کولر آبی در گرمای تابستان لذت‌بخش نیست. در واقع نقش این وسیله در فصل گرما به‌قدری پررنگ است که نمی‌توانیم به‌سادگی آن را نادیده بگیریم یا شاید بتوانیم بگوییم بدون این وسیله نتوانیم چند ساعتی را در تابستان بگذرانیم.

همان‌طور که می‌دانید؛ کولر یک وسیله سرمایشی است که از قسمت‌های مختلفی چون کانال، موتور، پمپ و ... تشکیل شده است که شاید بزرگ‌ترین یا مهم‌ترین قسمت آن کانال کولر است. هرگونه اشتباه در ساخت و نصب آن منجر به عملکرد نامناسب آن می‌شود که در ساخت و نصب آن باید از متخصصان این حرفه کمک بگیریم.

این قطعه انواع مختلفی دارد که بر اساس جنس و اندازه طبقه‌بندی می‌شود. کانال گرد کولر آبی یکی از مدل‌های آن است که قصد داریم در این نوشتار به بررسی آن بپردازیم.

پس برای آشنایی بیشتر با کانال گرد کولر آبی با ما همراه باشید.

 

 

کانال گرد کولر آبی چیست؟

کانال گرد کولر آبی به کانالی گفته می‌شود که برای انتقال هوا در سیستم‌های خنک‌کننده و سرمایشی استفاده می‌شود. به علت شکل گرد آن به این نام مصطلح است. برای ساخت این کانال‌ها از ورق گالوانیزه و فلزی استفاده می‌کنند. زیرا در برابر شرایط جوی و فشار مقاومت بالایی از خودشان نشان می‌دهند.

به‌طورکلی کانال کولر به دو نوع کانال‌های گرد معمولی و اسپیرال تقسیم می‌شوند.

 

 

تفاوت کانال گرد کولر آبی با کانال‌های معمولی:

مهم‌ترین تفاوت به جز شکل ظاهری کانال که گرد و استوانه‌ای است به کارایی آن برمی‌گردد که با حجم کمی می‌تواند در انتقال هوا سرعت بیشتری داشته باشد. همچنین کاهش صدا نکته دیگری در استفاده از کانال گرد کولر آبی است که در مدل چهارگوش وجود ندارد.

البته در کنار مزیت‌های گفته شده، هزینه راه‌اندازی و نگهداری آن در برابر شرایط جوی و فشار بالاتر است. همچنین برای عملکرد بهتر کانال گرد کولر آبی از پنل‌های عایق شده و پلاستیک باید استفاده شود.

مزایای استفاده:

•        نصب آسان

•        سرعت زیاد انتقال هوا

•        کاهش صدا

•        استفاده بهینه از انرژی

•        هوا بندی بهتر

•        تعمیر و تعویض آسان

 

کاربرد کانال گرد کولر آبی:

از کانال گرد کولر آبی درکارخانه‌ها، سوله‌های بزرگ، آزمایشگاه‌ها، موتورخانه‌ها، دمنده ومکنده‌های صنعتی استفاده می‌کنند.

 

قطعات و اتصالات کانال گرد کولر آبی:

کانال گرد:

اندازه کانال گرد کولر آبی به فضای موردنظر بستگی دارد. به طور مثال در رستوران‌ها، سوله‌های صنعتی، کافی‌شاپ‌ها و ... برای افزایش میزان هوادهی با ابعاد بزرگ‌تر باید ساخته شود.

همچنین باید توجه داشته باشید که ازآنجایی‌که مسیر آن همیشه صاف و مستقیم نیست برای تغییر مسیر و خروجی مطلوب در مسیر کانال‌های آن باید از زانویی استفاده شود.

 

زانوی کانال گرد:

به‌طورکلی از زانو برای تغییر مسیر کانال استفاده می‌کنند. در این نوع نیز، زانویی در زوایای مختلف از جمله 45، 60 و 90 درجه به کار برده می‌شود. زانوی گرد برای انواع مختلف مانند کانال گرد کولر آبی، کانال گرد اسپیرال، کانال گرد دودکش موتورخانه، کانال گرد درز طولی و هود استفاده می‌شود.

 

سه‌راهی کانال گرد:

اگر در کانال گرد کولر آبی، هوای عبوری باید به دو خروجی هم‌قطر با زاویة 90 درجه تقسیم شود، باید سه‌راهی به کار برده شود. نکته دیگر در استفاده از این قطعه، هم اندازه بودن قطر آن با قطر کانال است.

چنانچه نقاط اتصال سه‌راهی به کانال گرد به‌صورت اورلپ باشد باید قطر دهانه سه‌راهی را در حدود 2 تا 3 میلیمتر کمتر در نظر گرفت. زیرا در غیر این صورت سه‌راهی به‌راحتی داخل مقطع کانال گرد نمی‌شود.

 

انواع کانال گرد کولر آبی از نظر جنس:

•        ورق‌های استنلس‌استیل

•        گالوانیزه

•        آلومینیوم

•        روغنی و سیاه به‌صورت جوشی

 

مراحل کانال‌کشی از ابتدا تا انتها:

طراحی کانال کولر:

طراحی اولین گام برای درست‌کردن کانال کولر است که بر اساس معماری ساختمان انجام می‌شود. دقت در طراحی منجر به عملکرد بهتر کانال گرد کولر آبی می‌شود که با هماهنگی و مناسب بودن دریچه کولر و نصب اصولی کانال محیا می‌شود.

 

تهیه متریال برای کانال‌کشی کولر:

مرحله دوم، تهیه متریال‌های مناسب برای کانال کولر است. کیفیت در انتخاب جنس مناسب منجر به کارایی بهتر این وسیله تا سال‌ها می‌شود و از ایجاد خرابی یا سوراخ شدن ورق‌های کانال جلوگیری می‌شود.

 

نصب زانوهای موردنیاز:

در این مرحله کانال‌کشی برای ساخت کانال گرد کولر آبی، تعداد زانوهای موردنیاز بررسی می‌شود زیرا به علت صاف نبودن مسیر آن در برخی از جاها حتماً نیاز به زانویی است.

 

عایق‌بندی کانال کولر:

پس از طراحی و تهیه متریال مناسب، نوبت به مرحله عایق‌بندی کانال‌ها می‌شود که در صورت عدم عایق‌بندی در کانال‌ها، زانویی، دریچه‌ها و ... میزان خنکی باد کولر بسیار کم می‌شود.

 

نصب کانال کولر:

در مرحله آخر، نصب کانال است که پس از نصب باید میزان جریان باد را تست کنید زیرا سرعت و فشار باد کولر در برندهای مختلف متفاوت است.

 

زمانی که صحبت از نصب کانال‌های گرد در مقایسه بین مدل چهارگوش می‌شود، بسیاری از افراد این مدل را ترجیح می‌دهند زیرا هم نصب آن هم سریع‌تر است و هم آسان‌تر.

 

انواع کانال گرد:

کانال گرد به دودسته کانال گرد معمولی و اسپیرال تقسیم می‌شود. در کانال گرد کولر آبی با درز طولی از ورق‌های گالوانیزه، آلومینیوم و استیل به‌صورت طولی و با درز ممتد و با قطر دلخواه ساخته می‌شود.

طول این کانال‌ها یک متر، یک مترو بیست و پنج سانتی‌متر و نهایتاً دو و نیم متر است.

 

کانال گرد اسپیرال:

کانال گرد اسپیرال به شکل گرد و مارپیچی از تسمه ورقی است که شکل گردی به کانال می‌دهد. این نوع کانال در قطرها و اندازه طولی مختلف (عمدتاً 3 متری) از سه نوع ورق گالوانیزه، آلومینیوم و استیل ساخته می‌شود و ضخامت آن 0.6 میلیمتر به بالا (0.8 و 1)است.

 

تفاوت اصلی کانال گرد کولر آبی با کانال اسپیرال چیست؟

تفاوت عمده کانال گرد معمولی با کانال گرد اسپیرال در ظاهر آن و استفاده کمتر از اتصالات فلنچی که در ارتباط دو طرف کانال به کار می‌رود است. در واقع استفاده کمتر از فلنچ در قیمت تمام شده کانال اسپیرال نسبت به کانال گرد کولر آبی تفاوت زیادی ایجاد می‌کند.

همچنین همان‌طور که ذکر کردیم ظاهر شیک و دکوراتیو کانال اسپیرال موجب استفاده بیشتر از آن نسبت به کانال گرد معمولی در نماهای فضاهای مسکونی، اداری، تجاری، کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها، فست‌فودها، باشگاه‌های ورزشی، گلخانه‌ها، پاساژها و ... شده است.

 

کلام آخر:

هوای مطبوع و استفاده بهینه از انرژی دو مورد مهم در استفاده از کانال‌های کولر است. کانال گرد کولر آبی همانند بقیه مدل‌های دیگر باید طبق استاندارد و توسط کانال‌کش حرفه‌ای نصب شود زیرا هرگونه اشتباه در طراحی و نصب منجر به کاهش هوادهی می‌شود.

به طور خلاصه کانال گرد نسبت به کانال چهارگوش در مواردی مانند اندازه، نصب، عملکرد و کارایی، طراحی، نظافت بسیار به‌صرفه‌تر است. ازآنجایی‌که نصب مدل گرد سریع‌تر و آسان‌تر است، هزینه نصب در مقایسه با مدل چهارگوش بسیار ارزان‌تر است.

همچنین استفاده از متریال باکیفیت، عمر استفاده از این نوع کانال را بیشتر می‌کند و راندمان آن را نیز افزایش می‌دهد. در کنار همه این موارد فراموش نکنید که باتوجه‌به تعدد مراکز نصب کانال کولر، حتماً به مراکزی که سابقه طولانی و درخشانی در تهیه و نصب دارند مراجعه نمایید.

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :